Ważną kontrolą samochodową wykonywaną w wielu stanach jest kontrola smogowa. Kontrola ta polega na ocenie ilości zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez samochód na podstawie emisji spalin. Chociaż każdy stan ma inne wymagania, podstawowe pojęcia pozostają takie same.

W tym artykule zdefiniujemy pojęcie kontroli smogowej, przyjrzymy się cenom oraz podamy kilka wskazówek, które powinny pomóc Ci zdać test. Dzięki temu poradnikowi nie tylko upewnisz się, że postępujesz zgodnie z przepisami, ale także unikniesz niezdanego testu smogowego.

Spis treści show Co to jest kontrola smogowa? Ile kosztuje badanie smogowe? Jak zdać test smogowy? 1. Rozgrzej silnik samochodu 2. Stosować wysokiej jakości dodatek do paliwa 3. Napompuj opony samochodu 4. Zmieniać olej 5. Wyłączyć kontrolkę Check Engine 6. Wybierz stację, w której można wykonać bezpłatny retest

Co to jest kontrola smogowa?

Chociaż termin smog check stał się popularny w Kalifornii, wiele innych stanów ma podobne przepisy dotyczące emisji spalin.

Kontrola smogowa lub test smogowy to podstawowy program kontroli pojazdu, który mierzy ilość zanieczyszczeń pochodzących z układu wydechowego samochodu. W niektórych przypadkach kontrola smogowa obejmuje kontrolę fizyczną, podczas gdy w innych dokonuje się odczytu komputera pokładowego w celu wykrycia usterek.

Wiele testów emisji spalin obejmuje również odczyt spalin wydobywających się z rury wydechowej.

Ile kosztuje kontrola smogowa?

W Kalifornii, stacje smogowe są prywatne firmy, które zostały upoważnione przez DMV. W tym stanie, ceny mogą się znacznie różnić, z cenami w zakresie od 30 do 80 dolarów. Jednak w innych stanach obowiązują różne ceny, w zależności od tego, jak wygląda badanie i jakie są wymagania.

Niektóre stany łączą test emisji spalin ze zwykłą inspekcją, tworząc cenę łączoną. Chociaż możesz wydać więcej na inspekcję, musisz pamiętać, że łączna cena nie obejmuje wyłącznie kontroli emisji.

Jak zdać test smogowy

1. Rozgrzej silnik samochodu

W silniku samochodowym paliwo ulega spalaniu. Aby spalanie przebiegało jak najlepiej, silnik musi być całkowicie rozgrzany.

Im cieplejszy silnik, tym mniejsza ilość węglowodorów będzie wydobywać się z rury wydechowej. Aby uzyskać jeszcze lepsze wyniki, warto wybrać się na przegląd pojazdu w chłodniejszy dzień. Gdy chłodne powietrze dociera do silnika po jego całkowitym rozgrzaniu, silnik będzie pracował najbardziej wydajnie.

Ogólnie rzecz biorąc, aby silnik był w pełni rozgrzany, powinien pracować przez co najmniej dwadzieścia minut. Może powinieneś wybrać stację, która znajduje się tak daleko od Twojego domu.

Nie chcesz też długo czekać na wizytę, bo silnik mógłby ostygnąć. Wybierz stację z krótkimi kolejkami.

2. Stosuj wysokiej jakości dodatek do paliwa

Dodatki do paliwa są proste w użyciu i mogą pomóc silnikowi pracować wydajniej. Wystarczy wlać dodatek do paliwa do zbiornika przy tankowaniu.

Dodatki do paliwa usuwają z silnika nagar, dzięki czemu spaliny są czystsze. Dzięki czystszemu systemowi powietrze i paliwo mogą łatwiej przepływać, co obniża poziom emisji spalin i poprawia wydajność spalania.

CRC to jedna z marek, która tworzy dodatek z gwarancją pozytywnego wyniku testów emisji lub zwrotu podwójnej kwoty pieniędzy. Kosztuje to trochę więcej, ale to lepsze niż płacenie za wielokrotne testy smogowe.

RELATED: 8 najlepszych środków czyszczących i dodatków do katalizatorów

3. Napompuj opony samochodu

W niektórych regionach technik prowadzi pojazd na hamowni. Aby uzyskać pozytywną ocenę, należy napompować opony do najwyższego poziomu w normalnym zakresie dla tego testu.

Na przykład, jeśli producent opon zaleca ciśnienie w zakresie od 32 do 44 PSI, należy je napompować do wartości najbardziej zbliżonej do 44. Nie należy przekraczać tej wartości, ale należy ją zwiększyć do bezpiecznego poziomu.

Przy wyższym ciśnieniu powietrza w oponie silnik musi mniej pracować, aby obracać kołami. Jeśli silnik nie pracuje ciężko, emisja spalin powinna być czystsza.

4. Zmieniaj olej

W silniku znajduje się układ dodatniej wentylacji korbowodowej (PCV). Zadaniem tego układu jest recyrkulacja spalin w komorze silnika w celu ich dalszego spalania.

Jeśli jednak olej silnikowy zostanie zanieczyszczony, ponieważ nie został wymieniony, może to utrudnić ten proces, prowadząc do zwiększenia emisji spalin. Dlatego zawsze zalecamy wymianę oleju i filtra tuż przed badaniem smogowym.

5. Wyłącz kontrolkę Check Engine

W zależności od rodzaju testu, do którego przystępujesz, zapalenie się kontrolki Check Engine powoduje natychmiastowe niepowodzenie. Jeśli na desce rozdzielczej świeci się ta lampka ostrzegawcza, należy użyć skanera OBDII, aby znaleźć problem. Bezpłatne sprawdzenie można także wykonać w większości sklepów z częściami samochodowymi.

Napraw problem i zresetuj kody, aby kontrolka zgasła. Jeśli kontrolka wyłącza się tylko na chwilę, należy niezwłocznie udać się do stacji kontroli pojazdów.

6. Wybierz stację z możliwością bezpłatnego ponownego sprawdzenia

Jeśli masz trudności z zaliczeniem testu smogowego, powinieneś znaleźć stację, która oferuje bezpłatne testy. W niektórych regionach konkurencja między takimi stacjami jest bardzo silna, więc nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem takiej stacji.

Dzięki tej dodatkowej polisie ubezpieczeniowej nie będziesz musiał się martwić, że nie zdasz. Możesz wypróbować niektóre z naszych kroków i powtórzyć test bez płacenia dodatkowych pieniędzy.

Miejmy nadzieję, że nie będziesz musiał zdawać ponownie, zwłaszcza jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek. Na szczęście po zdaniu egzaminu nie ma potrzeby przeprowadzania kolejnego przez rok.