Każdego z nas kusi, by zostawić włączony silnik samochodu podczas tankowania, aby utrzymać odpowiedni klimat w kabinie, zwłaszcza gdy na zewnątrz jest bardzo gorąco lub zimno. Ale czy można pompować paliwo, gdy samochód jest włączony? Czy jest to legalna praktyka, którą powinieneś rozważyć?
W tym artykule omówimy powody, dla których warto wyłączać samochód podczas tankowania. Omawiamy także kilka innych praktycznych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa przy pompie.
Spis treści show Czy można tankować paliwo, gdy samochód jest włączony? Czy tankowanie przy włączonym samochodzie jest nielegalne? Inne ważne zasady obowiązujące na stacjach benzynowych 1. Obserwuj pompę 2. Nie palić 3. Zakaz wstępu dzieci 4. Zatwierdzone kanistry z gazem Jak tankować gaz - szybkie i proste krokiChociaż fizycznie można pompować gaz przy włączonym samochodzie, nie powinno się tego robić. Gdy silnik pracuje, stwarza to idealne warunki do spalania oparów w powietrzu. W takiej sytuacji może dojść do wybuchu pożaru, który będzie się szybko rozprzestrzeniał. Paliwo łatwo ulega spaleniu, czy to na skutek elektryczności statycznej, czy iskry.
Oczywiście, takie sytuacje zdarzają się rzadko, ale po co ryzykować? Co więcej, na stacjach benzynowych jest prośba o wyłączenie samochodu. Przy każdym dystrybutorze są znaki. Jeśli nie wyłączysz samochodu, ponosisz odpowiedzialność, gdyby coś się stało. Choćby z tego powodu lepiej być bezpiecznym niż żałować.
Układ odprowadzania oparów paliwa (EVAPorative Control System) jest układem zamkniętym i pozostawienie silnika samochodu włączonego podczas tankowania może również spowodować zaświecenie się kontrolki check engine na desce rozdzielczej wraz z kodem usterki P0455.
RELATED: Które stacje benzynowe mają najlepszej jakości gaz? (Top 5 najlepszych)
Prawo amerykańskie stanowi, że nigdy nie należy zostawiać włączonego samochodu podczas tankowania. W rzeczywistości większość stanów egzekwuje przepisy Międzynarodowego Kodeksu Pożarowego wydanego przez ICC, który mówi:
"2305.4 Źródła zapłonu. Palenie i otwarty ogień są zabronione w miejscach, gdzie wydawane jest paliwo. Podczas tankowania silniki tankowanych pojazdów powinny być wyłączone. Wyposażenie elektryczne powinno być zgodne z normą NFPA 70".
Choćby z tego powodu powinieneś wyłączać swój pojazd, gdy dojeżdżasz do stacji benzynowej. W przeciwnym razie lokalne organy ścigania mogą ukarać Cię mandatem, choć zdarza się to rzadko.
Gdy stoisz przy dystrybutorze, musisz pozostać tam przez cały czas tankowania. Oczywiście, łatwo jest ustawić blokadę na pompie, aby przytrzymać otwarty króciec podczas tankowania. Zapewnia to możliwość pracy bez użycia rąk, ale nigdy nie należy odchodzić.
Wprawdzie mechanizm został zaprojektowany tak, aby wyłączać się po napełnieniu zbiornika, ale nic nie jest niezawodne. Może on zawieść i gaz może zacząć rozlewać się po całej ziemi. Nie oddalaj się, aby skorzystać z toalety, napić się czegoś lub zrobić cokolwiek innego. To potrwa tylko chwilę, więc bądź cierpliwy.
Ustaliliśmy już, że nie chcesz, aby podczas napełniania zbiornika z gazem doszło do jakiegokolwiek iskrzenia. Dlatego nie powinno być wątpliwości, że nie wolno palić podczas tankowania.
Na wszystkich dystrybutorach benzyny znajdują się ostrzeżenia o paleniu przy dystrybutorze. Nawet tak małe drobiazgi, jak zaciągnięcie się papierosem, mogą spowodować samoistny zapłon paliwa, więc nie ryzykuj.
Kiedy załatwiasz sprawy i jedziesz na stację paliw, często masz ze sobą dzieci lub zwierzęta domowe. To zrozumiałe, że ci ukochani członkowie rodziny odwiedzają stację razem z Tobą, ale oboje zawsze powinni znajdować się w samochodzie.
Nie pozwalaj dzieciom kręcić się w pobliżu dystrybutorów i nie wyprowadzaj zwierząt domowych, dopóki nie dotrzesz do wyznaczonego dla nich miejsca. Jeśli Twoje dzieci lub zwierzęta podczas tankowania wybiją dyszę z miejsca, może to spowodować rozpylenie paliwa. Może to doprowadzić do uruchomienia przez operatora stacji przycisku antynapadowego, co spowoduje odcięcie paliwa.
Jeśli Twoje dzieci muszą wysiąść z samochodu, poczekaj, aż odjedziesz od dystrybutora. Możesz zaparkować gdzie indziej, aby zrobić przerwę na toaletę lub napój.
Do tankowania przy dystrybutorze należy używać zatwierdzonych pojemników. Pojemnik musi być jednak dostosowany do rodzaju paliwa, które się w nim umieszcza.
Kanistry do gazu są oznaczone kolorami. Czerwony kanister służy do tankowania benzyny, żółty do oleju napędowego, a niebieski do tankowania nafty. Jeśli masz zielony kanister, to jest on przeznaczony do przechowywania oleju. Ponieważ według OSHA pojemniki oznaczone kolorami ułatwiają szybkie odnalezienie właściwego pojemnika, nie chcesz napełniać niewłaściwego typu pojemnika. W przeciwnym razie możesz nie wiedzieć, czego szukasz w szopie, gdy nadejdzie czas, aby go użyć.
Ponadto nigdy nie należy używać niczego innego niż pojemnik przeznaczony do przechowywania paliwa. Nie należy zabierać do dystrybutora plastikowych beczek ani torebek, aby wlać do nich paliwo. Jest to bardzo niebezpieczne.
Jeśli dopiero uczysz się, jak nalewać paliwo do samochodu, te proste kroki mogą okazać się pomocne.
Jeśli płacisz przy pompie, przed zatankowaniem włożysz kartę debetową lub kredytową. W przeciwnym razie przed rozpoczęciem tankowania należy zostawić gotówkę u pracownika obsługi.