Jeśli chcemy samodzielnie myć auto musimy to robić z głową, ponieważ bardzo łatwo będzie taki pojazd uszkodzić. Pielęgnacja samochodu wydaje się, że jest prostym zajęciem, ale to pozoru. Wiele osób przekonuje się o tym, gdy w czasie mycia samochodu dochodzi do tego, że karoseria zostaje uszkodzona. Teoretycznie chcemy poprawić wygląd auta, a sami go niszczymy.

Podstawowa zasada będzie więc taka, że nie używamy środków do czyszczenia, których używamy na co dzień w domu. To co dobrze sprawdza się w trakcie domowych porządków nie znaczy, że będzie dobrą propozycją również do samochodu. Jeśli użyjemy płynu do mycia naczyń zamiast szamponu okaże się, że dojdzie do zmatowienia lakieru. Z kolejny pielęgnacja tapicerki ze skóry kremem do rąk spowoduje przebarwienia. Płyn do grilla może umyje felgi, ale jednocześnie usunie ochronną część lakieru.

Gąbka

Wbrew powszechnej opinii mycie samochodu gąbką jest dla karoserii niebezpieczne. Nawet najbardziej miękka gąbka może powodować zarysowania na lakierze. Jedną właściwą opcją będzie używanie mirkofibry, która będzie gwarantować cały proces mycia na bezpiecznym poziomie. będzie można z niej bez większych problemów wypłukać groźne dla karoserii zanieczyszczenia. Jeśli chcemy zagwarantować sobie, że proces mycia będzie bezpieczny powinniśmy używać dwa wiadra. Jedno z szamponem, a drugie z wodą, gdzie mikrofibra będzie płukana.

Techniki mycia samochodu

Myjka ciśnieniowa

Ostrożnie należy używać ciśnieniowej myjki. Takie mycie nie powoduje rys na samochodzie, ale trzeba pamiętać, że lanca nie może znajdować się za blisko czyszczonej powierzchni. Warto trzymać odpowiedni dystans. Szczególnie na emblematach samochodu, które można tak zniszczyć i w okolicach kół, gdzie znajduje się między innymi czujnik ABS, który możemy w ten sposób zniszczyć.

Karoseria

Nie powinno się wycierać karoserii na sucho, ponieważ nawet czyste auto może mieć nieco kurzu i w ten sposób będziemy powodować powstanie drobnych rys, czego jak wiadomo chcemy uniknąć. Jeśli przeszkadza nam kurz po prostu powinniśmy zdecydować się na mycie takiego samochodu. Nie nakłada się preparatów na rozgrzaną karoserię. Nie można pozwalać na ich wysychanie w słońcu. jeśli tak zrobimy na lakierze pojawią się plamy i ich usuwanie będzie prawdopodobnie bardzo trudnym zadaniem.

Jeśli na aucie pojawią się ptasie odchody będzie trzeba jak najszybciej dokonać ich zmywania. To ważne, ponieważ tego rodzaju zanieczyszczenie może powodować odbarwienie lakieru. Ptasie odchody mają tak naprawdę działanie żrące i są dla samochodu niebezpieczne.