Kiedy jesteś początkującym kierowcą, wybór samochodu, którego dokonasz, jest bardzo ważny. Zawsze jest wiele marek do wyboru, jak również roczników, ale idealne samochody dla początkujących i młodych kierowców mają następujące cechy wspólne:

  • Bezpieczeństwo
  • Przystępne cenowo przy zakupie, ubezpieczeniu i eksploatacji
  • Oszczędność paliwa
  • Łatwe w obsłudze

Samochody, które spełniają te 4 kryteria, są idealne dla młodych i niedoświadczonych kierowców. Aby podać kilka konkretnych przykładów, przygotowaliśmy solidną listę 10 samochodów, które naszym zdaniem wykazują te cechy.

Chociaż nie ma rozsądnego ograniczenia co do rocznika modelu, który powinieneś kupić dla początkującego lub młodego kierowcy, kryterium przystępności cenowej zdecydowanie sugeruje, że powinieneś wybrać samochód używany.

Wszystkie polecane przez nas dziś samochody pochodzą z roczników 2018-2020, co czyni je tańszymi w zakupie i ubezpieczeniu. Z drugiej strony, fakt, że pochodzą one z lat 2018-2020 oznacza, że nadal posiadają wiele najlepszych funkcji bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy, które są korzystne dla mniej doświadczonych kierowców.

Spis treści show 1. Honda Fit 2. Chevrolet Cruze 3. Hyundai Ioniq (hybryda) 4. Honda Civic Hatchback 5. Volkswagen Golf 6. Mini Hardtop 7. Mazda3 8. Nissan Versa 9. Toyota Prius Prime 10. Nissan Leaf

1. Honda Fit

Honda Fit to samochód kompaktowy - i nie jedyny kompaktowy samochód Hondy na naszej liście - oferujący dużą moc silnika 1,5 l i 130 KM, a także 5-gwiazdkową ocenę bezpieczeństwa NHTSA i superwydajny, osiągający do 33 mil/godz. w mieście i 40 mil/godz. na autostradzie.

Jest kompaktowy, ale ma 4 drzwi, co zapewnia wygodny dostęp, i jest wystarczająco duży w środku dla 5 dorosłych osób. Nie jest to najatrakcyjniejszy samochód na świecie, ale jest dobrze zbudowany i ma solidne geny Hondy.

RELATED: Czy Hondy to dobre samochody? Czy są niezawodne?

2. Chevrolet Cruze

Chevrolet Cruze jest bardzo wartościowym samochodem nawet wtedy, gdy jest nowy, ale jeśli zdecydujesz się na samochód używany, nawet z ostatnich 1-2 lat modelowych, otrzymasz jeszcze lepszą ofertę. Standardowa konfiguracja silnika to jednostka o pojemności 2,0 l, która oferuje moc do 137 KM. Jest to moc, której początkujący kierowca potrzebuje do jazdy po mieście lub po autostradzie. Z pewnością nie jest to samochód o bardzo szybkim przyspieszeniu, ale to chyba dobrze, gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z motoryzacją.

Chevy Cruze osiąga około 30 KM w mieście i 38 KM na autostradzie, co daje łączny wynik 33 KM. To bardzo oszczędne zużycie paliwa jak na sedana, co czyni go niedrogim zarówno w eksploatacji, jak i w zakupie. Niższa liczba koni mechanicznych pomoże również obniżyć koszty ubezpieczenia dla początkujących kierowców.

RELATED: Czy Chevrolety to dobre samochody? Czy są niezawodne?

3. Hyundai Ioniq (hybryda)

W dzisiejszym zestawieniu umieściliśmy dwa modele hybrydowe, z których pierwszy to bardzo przyjemny i bardzo przystępny cenowo Hyundai Ioniq, który nawet fabrycznie nowy w chwili pisania tego tekstu kosztuje poniżej 24 000 $. Modele używane będą dostępne po bardzo okazyjnych cenach. Hybrydowy Ioniq osiąga do 54 KM w mieście i 56 KM na autostradzie, a podczas jazdy z niską prędkością w ruchu ulicznym korzysta z energii elektrycznej.

Napędza go silnik 1,6 l Kappa II w połączeniu z akumulatorem o pojemności 1,56 kWh i silnikiem elektrycznym o mocy 32 kW. Łączna moc Ioniq Hybrid z silnikiem elektrycznym wynosi 137 KM, czyli o 16 KM więcej niż konkurencyjna Toyota Prius. Aerodynamicznie zaprojektowany, aby zmniejszyć opór powietrza, nie jest jednak maszyną o potężnym przyspieszeniu. Dla początkującego kierowcy jest to prawdopodobnie dobra cecha.

RELATED: Czy Hyundaie to dobre samochody? Czy są niezawodne?

4. Honda Civic Hatchback

Civic może być dostępny w wersji hatchback lub sedan, ale dla początkujących kierowców polecamy model hatchback ze względu na korzystniejszą cenę i mniejsze gabaryty. Do wyboru jest bardzo przyzwoity silnik benzynowy 2,0 l z silnikiem rzędowym 4/4, połączony z łatwą w obsłudze przekładnią bezstopniową (CVT) lub mniejszy silnik 1,5 l o mocy do 158 KM.

Honda Civic zapewnia nieco większe przyspieszenie, co jest przydatne dla początkujących kierowców, którzy potrzebują dodatkowej mocy do regularnej i bezpiecznej jazdy po autostradzie. Co więcej, Honda jest jedną z najbardziej niezawodnych marek, a każdy Civic, który początkujący kierowca dostanie dzisiaj, może być jego samochodem przez najbliższą dekadę bez żadnych poważnych problemów.

5. Volkswagen Golf

To z pewnością mały i kompaktowy samochód, ale VW jest być może najpotężniejszym kompaktem na świecie. VW Golf nigdy nie był lepszy, a jego najnowsza generacja została wyposażona w nowe technologie, w tym cenioną przez VW skrzynię biegów z bezpośrednią zmianą przełożeń (DSG), która oferuje nowym kierowcom wybór między automatyczną a ręczną skrzynią biegów. Golf jest więc doskonałym samochodem dla nowych kierowców, którzy chcą kontynuować naukę.

Jest również zaskakująco przestronny, jak na tak mały samochód, z wygodnym i dobrze wyposażonym wnętrzem. Ma dobre osiągi, równie dobrze czuje się na autostradzie, jak i na krętej, wiejskiej drodze. Prowadzenie jest doskonałe i naprawdę pomoże nowym kierowcom opanować jazdę w różnych warunkach i przy różnych prędkościach.

RELATED: Czy Volkswageny to dobre samochody? Czy są niezawodne?

6. Mini Hardtop

Mini przez długi czas było uważane za "zbyt małe" na rynek amerykański, ale odkąd BMW zmodernizowało je pod względem wielkości i stylu, stało się obowiązkowym elementem wyposażenia mieszkańców miast. Nowi kierowcy korzystają przede wszystkim z dużej mocy silnika, który oferuje 134 KM lub 189 KM. Ci, którzy potrzebują dodatkowego kopa, mogą go dostać. Mini oferuje znakomite prowadzenie, komfortowe wnętrze i wiele wspaniałych funkcji, które można dodać w różnych poziomach wyposażenia.

Główną wadą Mini Hardtop jest to, że nawet modele używane są droższe niż samochody podobnej wielkości. Luksusowy charakter Mini sprawia, że jego cena jest wyższa. Mimo to samochody są wydajne, osiągając co najmniej 26 mil/godz. w mieście i 37 mil/godz. na autostradzie.

RELATED: 10 wskazówek dotyczących jazdy samochodem dla początkujących (wskazówki dotyczące prawa jazdy)

7. Mazda3

Mazda3 to zaskakująco przystępny cenowo samochód, biorąc pod uwagę, jak dobrze jest wyposażony w środku i jak doskonała może być oferta wyposażenia dla nowych kierowców. Samochód oferuje w standardzie tempomat adaptacyjny i system monitorowania uwagi kierowcy, które są idealne dla nowych kierowców.

Minusem jest głównie system informacyjno-rozrywkowy, który nie posiada ekranu dotykowego, a Apple CarPlay i Android Auto nie są standardem, ale jeśli masz nadzieję, że nie będą rozpraszani przez zawartość smartfona, to jest to również dobry sposób, aby to osiągnąć.

8. Nissan Versa

Podobnie jak samochody takie jak Chevrolet Cruze i Honda Civic, Nissan Versa jest niedrogim i "bezpiecznym samochodem" dla nowego kierowcy. Nawet nowe modele zaczynają się znacznie poniżej 20 000 USD, więc modele używane są bardzo przystępne cenowo. Osiąga 32 mg w mieście i 40 mg na autostradzie, a do tego ma bardzo przyzwoitą przestrzeń ładunkową o pojemności 15 stóp sześciennych (świetna jak na sedana). Do dyspozycji jest tylko 122 KM, ale to więcej niż wystarczająco dla początkującego kierowcy.

Nissan jest także znany z hojności, jeśli chodzi o wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa i technologii. Nissany Versas z ostatnich kilku lat modelowych są wyposażone m.in. w układ automatycznego hamowania, układ automatycznego hamowania tyłem, układ ostrzegania o ruchu poprzecznym, układ ostrzegania o martwym polu, układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, układ wspomagania świateł drogowych. Choć nie chcesz, aby nowi kierowcy byli nadmiernie uzależnieni od gadżetów, Nissan Versa przynajmniej aktywnie działa, aby chronić kierowcę i pasażerów.

9. Toyota Prius Prime

Toyota Prius Prime to druga hybryda na naszej liście, tym razem jest to model hybrydowy typu plug-in (PHEV). Oferuje zasięg do 25 mil jazdy wyłącznie na zasilaniu elektrycznym, co czyni go świetną oszczędnością dla osób, które korzystają z samochodu głównie na co dzień, załatwiając proste sprawy. Oznacza to, że pełny bak paliwa wystarcza na bardzo długo, jeśli tylko uda się ograniczyć codzienną jazdę do 25 mil.

Ma przyzwoity silnik 1,8 l o mocy zaledwie 121 KM, więc choć nie jest tak dobry jak Mini Hardtop, to nadal jest solidny i niezawodny. Przestrzeń bagażnika jest nieco mała, ale wśród najważniejszych funkcji można wymienić ogromny wyświetlacz dotykowy o przekątnej 11,6 cala, standardowy system Apple CarPlay, inteligentny system wspomagania parkowania, wykrywanie rowerzystów i pieszych, system utrzymywania pojazdu na pasie ruchu i wiele innych.

10. Nissan Leaf

Dla tych, którzy szukają samochodu elektrycznego dla nowych kierowców, nie trzeba szukać dalej niż Nissan Leaf. Na rynku jest coraz więcej opcji, a początkujący kierowca, który chce mieć samochód elektryczny, może od razu pomyśleć o nowej, eleganckiej Tesli, ale Nissan Leaf jest lepszy dla początkujących. Po pierwsze, zasięg jest nadal bardzo solidny i wynosi do 226 mil na jednym ładowaniu. Ponadto jest wyposażony w system jazdy na jednym pedale, dzięki któremu wystarczy zdjąć nogę z pedału gazu, aby włączyć hamowanie odzyskowe, co znacznie ułatwia jazdę w korku.

Oprócz tych cech, Leaf posiada wszystkie te same doskonałe funkcje bezpieczeństwa i ADAS, o których wspominaliśmy w przypadku Nissana Versa, a także przestrzeń bagażową o pojemności 23,6 stopy sześciennej. Samochód Leaf można ładować w domu lub skorzystać z szybkiego ładowania prądem stałym, aby odzyskać 80 procent naładowania w ciągu około 30 minut lub mniej.