Praca z połączeniami gwintowanymi może być trudna, zwłaszcza podczas dokręcania elementów złącznych. Klucz udarowy to przydatne narzędzie, które może pomóc.

Klucze udarowe - gdzie się je wykorzystuje?

Głównym zadaniem każdego klucza jest dokręcanie lub luzowanie śrub i nakrętek. Do takich czynności jest on często wykorzystywany. Klucz udarowy znajduje zastosowanie w wielu miejscach, między innymi w warsztatach oponiarskich, na stacjach benzynowych, na kolei, w warsztatach, w których montuje się części i mechanizmy.

Przed zakupem klucza należy określić rodzaj potrzebnych połączeń oraz ich wymiary. Jest to ważne, ponieważ do każdego typu i zadania należy wybierać narzędzia, które mają określone złącza gwintowe. Dodatkowo, modele kluczy różnią się mocą, momentem obrotowym i prędkością. Od tych wskaźników zależy wydajność, produktywność i jakość pracy.

Klucze udarowe - charakterystyka

Klucze udarowe z zewnątrz wyglądają bardzo podobnie do wiertarki. Tyle, że wiertarka ma uchwyt. Klucz ma kwadratowy wałek, na którym znajduje się głowica, którą będzie dokręcana śruba lub nakrętka. Zasada działania klucza polega na dostarczeniu energii do napędu. Rodzaj narzędzia określa, czy silnik może być zasilany energią elektryczną, sprężonym powietrzem lub akumulatorem. Po uruchomieniu silnika, energia silnika jest przekazywana do głowicy klucza. Wał również odbiera ruch. Na kluczach można znaleźć różne końcówki. Na przykład kwadrat 1/2 cala może być używany zarówno do celów domowych, jak i profesjonalnych. W profesjonalnych kluczach używa się kwadratu 3/4 cala lub 1 cala.

Klucze można sklasyfikować ze względu na sposób użycia (stacjonarne, przenośne, samobieżne), rodzaj napędu, zasilanie oraz zasięg. Rodzaj napędu jest najczęstszą klasyfikacją przy wyborze narzędzia.

Klucz ręczny jest idealny do drobnych prac. Jego działanie polega na obracaniu rękojeści, która poprzez głowicę uruchamia drążek. Wszystkie operacje można wykonać za pomocą siły mięśni. Wkrętak elektryczny może być zasilany baterią, lub napięciem sieciowym 220V. Klucz sieciowy jest używany w przemyśle (inżynieria, przemysł naftowy i gazowy). Klucz elektryczny jest niewielkich rozmiarów, ma wysoki współczynnik sprawności, pracuje prawie całkowicie bezgłośnie, ma duży moment obrotowy.

Klucz akumulatorowy może być stosowany do odkręcania nakrętek, które zostały pokryte rdzą i korozją. Regulator momentu obrotowego znajduje się w większości modeli akumulatorowych. Zależy on od rodzaju i złożoności połączeń gwintowych. Zaletą urządzenia akumulatorowego jest możliwość stosowania go na zewnątrz, na placach budowy i w przemyśle.

Stosowane wyłącznie w warsztatach montujących opony. Zasada działania polega na dostarczeniu sprężonego tlenu do wirnika (można do tego wykorzystać kompresor). Klucz pneumatyczny nie posiada silnika, dlatego jest lekki i łatwy w obsłudze.

Samochód w warsztacie samochodowym

Jakie są powody, dla których klucze udarowe są niezbędne?

Można je znaleźć w skrzynkach narzędziowych mechaników. Służą do odkręcania nakrętek w samochodach osobowych i ciężarowych, ale mogą być również wykorzystywane w sytuacjach wymagających dużego momentu obrotowego. Klucze udarowe są niezbędnym elementem wyposażenia każdego warsztatu samochodowego lub stacji obsługi pojazdów. Często są używane na budowach i rozbiórkach. Przydają się również przy naprawach domowych. Sprawdź ofertę kluczy udarowych na stronie sklepu sklep-warsztat.pl

Przy wyborze klucza zwróć uwagę na kluczowe cechy techniczne. Cechy te decydują o tym, jak sprawnie i szybko będzie działać urządzenie. Ważnym czynnikiem jest moment obrotowy. Ten wskaźnik odzwierciedla efektywność wykonywanej pracy. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni moment obrotowy dla każdego celu. Moment obrotowy do 160 Nm jest wystarczający do zadań domowych (luzowanie i dokręcanie nakrętek, małe połączenia), natomiast moment obrotowy 1000 Nm lub więcej jest potrzebny do celów profesjonalnych. Wydajność, efektywność i szybkość pracy zależy od tego, ile obrotów na godzinę wykonuje klucz. Sprzęt domowy może osiągać od 1000 do 2600 obrotów na minutę, natomiast modele profesjonalne od 2700 do 3200. Dla komfortu podczas pracy najtrwalsze narzędzia wykonane są z metalu z gumowymi uchwytami.